Źródła energii odnawialnej zasilą siedzibę Toyoty w Brukseli

Kolejny krok w stronę neutralności klimatycznej i ochrony środowiska

2020-05-20

W ramach programu przejścia na energię odnawialną Toyota Motor Europe (TME) zainwestowała w elektrownię słoneczną i wiatrową. Mają one produkować czystą energię, która będzie zasilać główną siedzibę w Brukseli.

Przed Toyota Motor Europe w Brukseli stanęła nowoczesna turbina wiatrowa. Na dachu znajdującego się obok Toyota After Sales Centre zamontowano 1400 paneli fotowoltaicznych. Będą one zasilać w prąd główny budynek firmy.

Toyota Motor Europe to pierwsze przedsiębiorstwo w Brukseli, które zainstalowało na swoim terenie prywatną turbinę wiatrową. Ma ona moc 10 kW i może wygenerować do 24 MWh rocznie. Zastosowano w niej najnowocześniejsze rozwiązania, w tym poziomą oś obrotu, która pozwala wykorzystywać wiatr wiejący z dowolnego kierunku. Z kolei innowacyjne wyprofilowanie łopat redukuje hałas podczas pracy. Wysokość turbiny to jedyne 23 m, a więc obiekt ten nie stwarza zagrożenia dla pobliskiego lotniska w Zaventem.

Siedziba Toyota Motor Europe będzie wykorzystywać również energię generowaną przez 1400 ogniw fotowoltaicznych o maksymalnej mocy 460 kW. Rocznie mogą one wyprodukować do 360 MWh energii.

Europejski oddział Toyoty od lat inwestuje w czystą energię. W 2019 roku odnotowano 100-procentowe pokrycie zapotrzebowania wszystkich obiektów i zakładów firmy z odnawialnych źródeł energii.

Dwie nowe inwestycje w siedzibie TME w Brukseli doskonale się wpisują w długofalową strategię firmy, polegającą na rozwijaniu własnych źródeł energii odnawialnej, zasilających bezpośrednio budynki i fabryki.

Podobne działania firma prowadzi w terenie całej Europie. Przykładem tego są m.in.:

  • panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu Toyota Motor Poland,
  • zestaw 12 800 paneli o powierzchni 80 000 m2 na dachach Toyota Parts Centre Europe, produkujących do 1 620 MWh rocznie,
  • park 16 800 paneli o powierzchni 90 000 m2 w dwóch fabrykach Toyota Motor UK,
  • instalacja o powierzchni 400m2 w fabryce Toyota Motor Manufacturing France,
  • dwie turbiny wiatrowe w Centrum Logistycznym Toyoty w Zeebrugge w Belgii, produkujące rocznie do 17,1 GWh,
  • panele słoneczne w Centrum Logistycznym Nowych Części w Hiszpanii.

Należy też podkreślić, że w ciągu ostatnich 5 lat obiekty Toyota Motor Europe przeszły kompleksową modernizację, co znacznie poprawiło ich wydajność energetyczną. Wprowadzono też nowoczesne systemy zarządzana budynkiem, wydajne klimatyzatory i oświetlenie LED. Zużycie energii udało się ograniczyć o 35% – z 5 GWh do 3,3 GWh rocznie.

Najnowsze inwestycje w siedzibie firmy w Brukseli sprawiły, że obecnie już ponad 10% energii zużywanej przez obiekty TME pochodzi z jej własnych bezemisyjnych elektrowni.

Dowiedz się więcej

2 generacja Toyoty Mirai 2 generacja Toyoty Mirai Auto na wodór oczyszczające powietrze Rozpoczęła się budowa Woven City Rozpoczęła się budowa Woven City Pierwsze eksperymentalne miasto Toyoty Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Nowy projekt TRI i Uniwersytetu Stanforda Autonomiczny pojazd przyszłości Toyota liderem technologii hybrydowej Toyota liderem technologii hybrydowej Dowiedz się więcej o hybrydach Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór Testy ruszą wiosną 2022 roku Wodorowy generator prądu Wodorowy generator prądu Wspólny projekt Toyoty i Energy Observer Developments Wodorowa ciężarówka-generator Wodorowa ciężarówka-generator Poznaj wspólny projekt Toyoty i Denyo Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Apple CarPlay™ i Android Auto™ Apple CarPlay™ i Android Auto™ Rozwiązania, które ułatwią każdą podróż Cyfrowe manekiny THUMS Cyfrowe manekiny THUMS Większe bezpieczeństwo na drodze Społeczeństwo napędzane wodorem Społeczeństwo napędzane wodorem Odkryj najnowsze rozwiązania Toyoty Poznaj możliwości wodoru Poznaj możliwości wodoru Odkryj Toyotę Mirai 2. generacji